Planujesz nagrywanie kursu online i zastanawiasz się, czy podejść do tego wyzwania samodzielnie, czy może zatrudnić do tego firmę zajmującą się produkcją video? W tym artykule przedstawimy najważniejsze zalety i wady obu rozwiązań.
Ostatnimi czasy branża kursów online mocno wystrzeliła. Powstaje coraz więcej szkoleń i coraz więcej osób decyduje się na digitalizację swojej wiedzy w celu stworzenia pasywnego źródła dochodu. Większość osób tworząc swój pierwszy kurs decyduje się na zrobienie tego w stu procentach samodzielnie, bez angażowania do tego zewnętrznej firmy.
Samodzielne nagrywanie kursu online – co musisz wiedzieć?
Decydując się na własny kurs online nagrany samodzielnie, musisz wiedzieć, że aby wyprodukować profesjonalne, wysokiej jakości kursy online, musisz dysponować co najmniej następującym sprzętem:
- aparatem fotograficznym (najlepiej nagrywającym w 4K)
- oświetleniem studyjnym (co najmniej jednym softboxem rozpraszającym światło)
- rejestratorem dźwięku z mikrofonem krawatowym
- oprogramowaniem do montażu video.
To absolutna podstawa, by móc nagrać kurs online, który wygląda profesjonalnie. Dodatkowymi akcesoriami, które usprawnią proces nagrywania, będą np. prompter czy tablica do pisania, jeśli kurs wymaga przedstawienia pewnych zagadnień właśnie na tablicy np. w formie wykresu.
Ile trwa nagranie kursu online?
Przed podjęciem decyzji o stworzeniu własnego kursu, warto zadać sobie pytanie, czy dysponuje się wystarczającą ilością czasu na realizację takiego przedsięwzięcia. Trzeba pamiętać, że kompleksowe nagrywanie kursu online to proces czasochłonny, na który składa się wiele etapów, począwszy od researchu, przygotowywania skryptów, opracowania scenariusza filmów, zaprojektowania grafik i animacji, realizacji ujęć na potrzeby kursu oraz montażu finalnych video.
Śmiało można założyć, że nagranie standardowego kursu obejmującego 2 godziny materiału, powinno zająć nie mniej niż 4 dni robocze. Mowa oczywiście o całym procesie, bo same nagrania, zakładając wykorzystanie promptera, nie przekroczą zwykle 6 godzin.
Nagrywanie kursów online przez firmę
Na rynku działa wiele firm zajmujących się produkcją video. Możesz skorzystać z ich doświadczenia i sprzętu, by usprawnić proces nagrywania kursu online. Jest to dużo wygodniejsze rozwiązanie, niż produkcja kursu we własnym zakresie, ponieważ w tym wypadku twoim zadaniem będzie jedynie opracowanie zawartości merytorycznej i pojawienie się na nagraniach. Całą resztą zajmie się studio filmowe, które dostarczy do ciebie gotowe, zmontowane lekcje, które możesz umieścić w systemie do obsługi kursu.
Główną zaletą zatrudnienia specjalisty od produkcji video jest fakt, że nagrywanie kursów online będzie przebiegać znacznie szybciej. Unikniesz tutaj pomyłek, błędów technicznych związanych z nagrywaniem i sprawisz, że twój pomysł na kurs online stanie się rzeczywistością znacznie szybciej, a to z kolei oznacza, że szybciej będziesz mieć możliwość rozpocząć sprzedaż kursów online i zacząć realnie zarabiać na swoim pomyśle.
Wybierając firmę do produkcji kursu online, warto kierować się przede wszystkim doświadczeniem w tym konkretnym obszarze. Takie nagrania rządzą się swoimi prawami i często firma, która zajmuje się na przykład filmowaniem ślubów czy innych eventów, nie będzie technicznie i sprzętowo przygotowana do realizacji kursu online. Warto więc dowiedzieć się, czy firma realizowała wcześniej nagrania szkoleniowe, czy też nie.
Własny kurs online – ile kosztuje nagranie?
Koszt stworzenia kursu zależy przede wszystkim od jego objętości. Im więcej materiału chcesz zawrzeć w kursie, tym większą ilość czasu zajmie montaż i nagranie filmów, co zwiększy koszt produkcji całego kursu. Można jednak założyć, że nagranie prostego kursu trwającego około godziny, zaczyna się od kwoty 3-4 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę, że kurs online to produkt cyfrowy, który możesz sprzedawać przez wiele kolejnych lat, jest to stosunkowo niewielka inwestycja w zamian za pomoc profesjonalnej ekipy filmowej, która przeprowadzi cię przez proces nagrania kursu krok po kroku.