Fotografia koncertowa charakteryzuje się uchwyceniem emocji i odczuć artysty na scenie. Ważne jest przede wszystkim to, aby zdjęcia w naturalny sposób przedstawiały interakcję na koncercie pomiędzy muzykiem, a odbiorcą. W poniższy wpisie dowiesz się, na jakie elementy warto zwrócić uwagę, aby w pełni wykorzystać moc swojego potencjału w tego rodzaju fotografii.
Zdobądź akredytację na koncert
Przed wejściem na ważne wydarzenie dobrze się przygotuj ! Upewnij się, że zdobyłeś akredytację – w przeciwnym razie możesz nie zostać wpuszczony na salę. Sprawa jest dużo łatwiejsza, jeśli pracujesz w redakcji lub jesteś powiązany z telewizją lub innym medium. Wtedy nie powinno być problemu ze zdobyciem tego typu pozwolenia. Najczęściej wystarczy to, że napiszesz do organizatorów i poprosisz o akredytację . Gdy już ją zdobędziesz, przygotuj się też odpowiednio na wielkie wydarzenie. Sprawdź, kto gra w danym dniu, jakiego rodzaju muzykę tworzy oraz jaki ma styl.
Obserwuj emocje muzyków na scenie
Jest to podstawowy element w tym gatunku fotografii. Przyglądaj się emocjom , które towarzyszą artystom i rób zdjęcia w odpowiednim momencie . W końcu tak uwiecznione chwile najlepiej oddają klimat wydarzenia.
Odpowiedni obiektyw to podstawa w fotografii koncertowej
Obecnie mamy spory wybór aparatów na rynku – o dobry sprzęt nie powinno być zatem trudno. Dobrze by było, żeby aparat posiadał wymienną optykę oraz dobry AF, który dobrze sprawdza się nawet przy wysokich czułościach.
W niewielkim i ciemnym pomieszczeniu, w którym fotografujesz z bliska sprawdzą się
jasne i krótkie obiektywy . Z kolei na dużym koncercie mogą przydać się teleobiektywy . Na tego typu wydarzeniach organizatorzy często zakazują fotografowania tuż spod sceny, warto więc wcześniej wyposażyć się w tego rodzaju sprzęt. Długie szkła pozwolą robić piękne zdjęcia z daleka.
Przestrzegaj zasad na koncercie
Pamiętaj, że koncert to miejsce, na którym panują pewne zasady . Nie używaj lamp błyskowych , które mogą rozpraszać muzyków oraz pilnuj czasu robienia zdjęć . Zazwyczaj wynosi on pierwsze paręnaście minut.